Dziurawiec roślina pokoleń

Niski krzew, który wykorzystywany jest od pokoleń w ziołolecznictwie to właśnie dziurawiec. Znany ze swoich właściwości doskonale zmniejsza objawy depresji, działa korzystnie na układ pokarmowy czy pigmentację skórną.

Pokój krzewu jest kulisty, pędy cienkie sztywne ( łatwo się łamią ) , kwitnie bardzo długo i obficie. Krzew dziurawca nie jest wymagający w uprawie i co istotne jest odporny na mrozy. Charakteryzuje się intensywnymi żółtymi kwiatami z pomarańczowymi pylnikami.

Roślina ta głównie jest wykorzystywana w leczeniu objawów stanów lękowych. Odpowiedzialna za działanie rozluźniające jest hyperforyna, którą dziurawiec zawiera.

Dzięki zawartości pektyn, żywicy oraz kwasów organicznych, wspomaga trawienie, wzmacnia wątrobę, leczy stany zapalne błony śluzowej oraz reguluje apetyt.

Bakteriobójcze barwniki zapewniają pomoc w bólach brzucha i wzdęciach, ponieważ działa delikatnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Dziurawiec stosuje się również na bielactwo czyli zanik pigmentu w skórze. Preparaty podaje się doustnie bądź smaruje miejsce, a następnie poddaje się działaniu ultrafioletowemu.

Należy pamiętać, że roślina ta jest wieloletnia lecz nie jest zimozielona. Oznacza to, że część nadziemna rośliny w okresie zimowym całkowicie obumiera. Spotkać ją można najczęściej na łąkach oraz obrzeżach lasów. Siana jest również w ogrodach jako roślina ozdobna. Swoim wyglądem prostymi i stojącymi pędami doskonale nada rabacie piętrowości oraz koloru.